EMVA – Tanácsadó

Közpénzt költesz Magyarországon? - Szigorúbb rendelet jön Lázáréktól

Az új közbeszerzési törvény megalkotása során azt a feladatot kaptuk Lázár Jánostól, hogy „a transzparencia és átláthatóság érdekében tegyünk meg mindent és ennek az egyik szüleménye a Felelős Akkreditált Közbeszerzési Szaktanácsadó rendszer létrehozása” – jelezte a köztévé keddi adásában Császár Dániel. A Miniszterelnökség közbeszerzési felügyeletért felelős helyettes államtitkára a Portfolio-nak azt is elmondta, hogy a FAKSZ intézményrendszerére vonatkozó végleges keretek a napokban jelennek meg egy új miniszteri rendelet formájában, és az átmeneti időszakhoz képest szigorodnak az akkreditáció megszerzésére vonatkozó feltételek. Ez azért fontos sokaknak, mert aki legalább egy eurót nyert uniós pályázaton, vagy meghatározott értékhatár felett magyar közpénzt költ el, annak kötelező igénybe vennie az országszerte több száz FAKSZ egyikét.

Így változott a rendszer

A Felelős Akkreditált Közbeszerzési Szaktanácsadóknak, azaz mozaik szóval a FAKSZ-oknak az a feladatuk, hogy szakszerűen, a jogszabályoknak megfelelően, az átláthatóságot biztosítva, felelősséget vállalva folytassák le a közbeszerzési eljárásokat, és az akkreditációhoz a Miniszterelnökség által szervezett képzésen sikeres vizsgát kell tenniük – hangsúlyozta a műsorban Császár Dániel.

Emlékeztetett arra, hogy korábban már létezett egy hasonló célokkal jogintézmény, a HKT (Hivatalos Közbeszerzési Tanácsadó), de ez mostanra „kiüresedett”, és a minősítés már évek óta semmilyen joghatást nem váltott ki. Azért, hogy az új közbeszerzési törvény tavaly november 1-jei hatálybalépését követően megindult eljárásokat zökkenőmentesen le lehessen bonyolítani, indokolt volt egy átmeneti jelleggel felállított FAKSZ rendszer (46/2015 MvM rendelet), de ennek a hatálya csak idén június 30-ig terjed, így szükség van egy új miniszteri rendelet kiadására.

Ez a rendelet elkészült és a napokban várhatóan megjelenik a Magyar Közlönyben azért, hogy a kihirdetését követően 30 nappal hatályba tudjon lépni, így az átmeneti és a végleges rendszer között biztosított lesz a folytonosság

– tájékoztatta a Portfolio-t Császár Dániel. A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy az átmeneti FAKSZ-rendelet hatályba lépése idején összesen 593 HKT regisztráció létezett az országban (461 természetes személy, 132 szervezet), a tavaly novemberben indult átmeneti periódusban viszont eddig már összesen 848 FAKSZ regisztráció iránti kérelem érkezett be, amelyből eddig 815 került jóváhagyásra.A HKT-k számához képest tehát már eddig is jelentősen nőtt a FAKSZ-ok száma azzal együtt is, hogy FAKSZ kizárólag magánszemély lehet.

A helyettes államtitkár tájékoztatása szerint az összes HKT 58 %-a lett FAKSZ úgy, hogy a természetes személy HKT-k közül 75% lett már eddig FAKSZ. Megfordítva: a jelenlegi FAKSZ-ok 43 %-a volt korábban HKT. A régi HKT-rendszerből a mostani átmeneti periódusba való „átlépés” az első hónapokban volt a legintenzívebb, hiszen amint láthatjuk: tavaly novemberben még 383 FAKSZ kérelmet hagytak jóvá, míg idén az áprilisi teljes hónapot tekintve már csak 36-ot.

Kötelező bevonni a FAKSZ-okat, akik felelősséget vállalnak

A tavaly november elsején hatályba lépett közbeszerzési törvény értelmében kötelező a FAKSZ bevonása a közbeszerzési eljárásba értékhatártól függetlenül, ha az részben vagy egészben európai uniós forrásból valósul meg. Ez tehát azt jelenti, hogy ha egy cég, vagy egy önkormányzat olyan közbeszerzési eljárást folytat le, amiben akárcsak egyetlen eurónyi támogatás van, akkor igénybe kell vennie egy FAKSZ-ot, de nincs területi hatály, azaz az országban bárhonnan bevonhatja a szakértőt a közbeszerzési folyamatba.

A FAKSZ-ok bevonása árubeszerzés és szolgáltatás megrendelése esetén az uniós értékhatárt (kb. 60 millió forint) meghaladó közbeszerzéseknél is kötelező, illetve építési beruházások esetén már az uniós értékhatár (kb. 1,5 milliárd forint) alatt, 500 millió forintot meghaladó értékű közbeszerzési eljárás esetén is, függetlenül attól, hogy az hazai vagy uniós forrásból valósul meg. Jó tudni: amellett, hogy kötelező bevonni a FAKSZ-okat, az uniós pályázatoknál meg is engedik, hogy ezen szakértők díját 1%-os mértékig el lehessen számolni.

Azzal, hogy felállította ezt a rendszert, a Miniszterelnökség a közbeszerzéseket érő rendszeres brüsszeli kritikákra is reagált, mivel a közpénzek felelős, hatékony felhasználásához mindenképpen be kell vonni egy olyan szakembert, aki aláírásával és lajstromszámát feltüntető pecséttel ellenjegyzi a közbeszerzési eljárás során keletkezett dokumentumokat. Ezzel tehát a kizárólag magánszemély FAKSZ-ok felelősséget is vállalnak a közbeszerzési dokumentumok szabályoknak való megfeleléséért.

 

Ezeken a területeken szigorítanak Lázárék
A fenti, általános szabályok kapcsán fontos hangsúlyozni, hogy mely területeken hoz változást az átmeneti periódushoz képest a végleges kereteket lefektető új miniszteri rendelet. A 2015. novembertől idén júniusig tartó átmeneti periódusban az alábbi, releváns gyakorlati tapasztalatok esetén lehet(ett) kérni a szaktanácsadók névjegyzékébe való felvételét:

  • Munkáltatói igazolásokkal elegendő (volt) alátámasztani, hogy az adott személy az utóbbi 3 évből 2 évnyi közbeszerzési tapasztalatot fel tud mutatni, vagy legalább 50 közbeszerzési eljárást lefolytatott
  • A tevékenység körében okozott károkra évi 20 millió és káreseményenként legalább 10 millió forint értékben felelősségbiztosítással kell(ett) rendelkezniük a FAKSZ-oknak

Császár Dániel tájékoztatása szerint az elkészült rendelet-tervezet szerint az új szaktanácsadói rendszer lényege:

  • Az eddigieknél magasabb szintű szakmai tapasztalatot írnak elő a névjegyzékbe bekerüléshez: az előző 3 évben legalább 25 db közbeszerzési eljárás lefolytatásában részt kellett venni (ebből 15 db eljárás teljes körű lebonyolítása, vagy az előző 3 évben 50 db közbeszerzési eljárásban részvétel)
  • Az eddigieknél magasabb összegű felelősségbiztosítási kötvénnyel kell rendelkezni (évi 50 millió és káreseményenként legalább 25 millió forint értékben)
  • A már a FAKSZ névjegyzékbe bekerült magánszemélyeknek is újra regisztrálniuk kell az új szabályoknak megfelelve, de nekik jár díjkedvezmény (ld. alább) és a korábbi referencia igazolásuk is elfogadásra kerül.
  • A Miniszterelnökség bevezeti a szaktanácsadók kötelező továbbképzését is
  • Emellett a szaktanácsadók által bonyolított közbeszerzési eljárások nyilvántartása is elindul.

Korábban a HKT-k esetén 90 ezer forintba került a titulus megszerzése, a FAKSZ átmeneti időszakában a Miniszterelnökség 40 ezer forintnyi regisztrációs díjat kért, a FAKSZ végleges szabályozása keretében viszont 75 ezer forint a díj két évre. A rendelet-tervezet szerint azonban aki az átmeneti időszakban előzetesen regisztráltatta magát, az az előzetes regisztráció díjával, vagyis 40 ezer forinttal kevesebb igazgatási szolgáltatási díjat köteles megfizetni, így számára 35 ezer forint az előzetes regisztráció díja.

További fontos változás

Császár Dániel a köztévé adásában azt is hangsúlyozta: a közbeszerzések terén a transzparenciát nemcsak a FAKSZ bevezetése növeli, hanem az is, hogy a Közbeszerzési Hatóság a közbeszerzési szerződések teljesítését is vizsgálni kezdte. Tavaly novemberig ugyanis a közbeszerzési intézményrendszer csak a szerződések megkötéséig, legfeljebb azok módosításáig ellenőrizte a szerződések tartalmát, azóta viszont az szerződéses vállalások betartását, azaz az elnyert munkák végrehajtását is.

A cél az: ne lehessen olyan megoldásokkal trükközni, hogy egy ajánlattevő nagyon alacsony áron, nagyon gyors határidőre, nagyon magas kötbér megajánlás mellett bevállal egy munkát, majd miután elnyeri, a szerződést már számára sokkal lazább feltételek mentén módosítják, a munkát pedig esetleg kétszer annyi idő alatt, csekély kötbér mellett végzi el.